Představili jsme aktuálně řešený problém s legálností malovinařů ministrovi financí.

V sobotu dopoledne proběhlo formální setkání v hlavním sále multifunkčního centra Zámku Lednice. Následně proběhla neformální diskuze při krátké prohlídce zámku a zámeckého parku.

Radní Kamil Konečný přednesl aktuálně v Hustopečích řešenou problematiku malovinařů ministru financí a našemu břeclavskému poslanci Janulíkovi. Jelikož nám reálně hrozí, že časem zaniknou malebné vinné sklípky na Jižní Moravě, protože se s nimi nepočítá v současné a ani budoucí legislativě.

Malovinař totiž není nijak uchycen v zákoně a nemůže legálně fungovat. Momentálně musí splňovat stejné podmínky jako velký vinař, pokud chce prodávat víno. Je těžké například zkolaudovat jen sklep, bez preshausu Nemůže se legálně zúčastnit akcí, jako Burčákové slavnosti a v podstatě by se neměl účastnit ani výstav vín. Jde nám tedy také o zachováni koloritu a tradic. Malé vinohrady a sklípky jsou výrazný krajinotvorný prvek.

Chceme, aby statut malovinaře (zahrádkáře) byl zapracován do připravovaného vinařského zákona. Například formou prodeje pod víchem, který funguje v Rakousku a Německu:

Pokud s tím něco neuděláme nyní, tak to může být konec malebných malých sklípků a vinohradů na Jižní Moravě, proto pro nápravu uděláme maximum.

Richard Homola a Kamil Konečný, radní města Hustopeče

4. 5. 2016